Historia Alpha Industries

Cywil w barwach wojska

Alpha Industries to znana marka oferująca odzież w militarnym stylu. Początkowo klientem Alphy było jedynie wojsko amerykańskie jednak z czasem, widząc zainteresowanie typowymi wojskowymi barwami ze strony cywili, producent postanowił dotrzeć ze swoją ofertą do każdego.

W zasadzie można rzec iż początki historii marki sięgają już roku 1957 kiedy to Samuel Gelber oraz Robert Lane założyli firmę Dobbs produkującą odzież dla amerykańskiej armii. W roku 1959 natomiast powstaje założona prze Samuela Gelbera Alpha Industries.
Marka zyskała uznanie dzięki doskonalej jakości swoich produktów, które niemalże nie różnią się od tych, które oferowane są armii. W zasadzie różnica była tak znikoma iż jako znak rozpoznawczy użyto trzech pasków, które z czasem, w połączeniu z tzw „flying A” w roku 1994 stały się logo oraz znakiem rozpoznawczym Alpha. W latach 90-tych, przełomowych dla marki, ruszono również mocno z reklamą, wydając pierwszy katalog, przedstawiając swoje produkty w czasopismach branżowych oraz zakładając swoja pierwszą stronę internetową.

Jednym z najsłynniejszych produktów marki jest bez wątpienia Kurtki ALPHA INDUSTRIES MA-1. Kurtka zaprojektowana została w latach 50- tych na potrzeby Sił Powietrznych USA i szybko stała się kultową pozycją i absolutnym niezbędnikiem dla każdego fana stylu militarnego. Krótka, z mocnymi ściągaczami, głównie koloru zielonego, choć dziś dostępna również i w innych barwach, wykonana z nylonu z charakterystyczna kieszonką na lewym ramieniu.


Model ten jest najpopularniejszy wśród subkultury skinheads oraz, począwszy od la 90-tych, wśród kibiców piłkarskich. Producent oferuje modele zarówno dla kobiet i dla mężczyzn a także dzieci jak i ….psów 🙂 Wśród jej fanów jest wielu celebrytów takich jak choćby David Beckham czy Pharrell.

Drugim bardo popularnym produktem jest parka Model N-3B. To klasycznie odzienie USAF zaprojektowane w celu ochrony przed ekstremalnie niskimi temperaturami. Kurtka posiada duży kaptur z futerkiem, ocieplany solidny zamek oraz pojemne kieszenie na zatrzaski oraz napy. Model ten gwarantuje iż żadne mrozy nie będą nam straszne. Stąd też i jej druga nazwa – Alaska lub Snorkel Parka (przy porządnym opatuleniu się kapturem widać jedynie oczy owinięte niczym rurką do nurkowania).

Kurtka polowa Kurtka ALPHA INDUSTRIES M-65 z 1965 roku była pierwotnie produkowana specjalnie na potrzeby użytku amerykańskiej armii podczas wojny w Wietnamie. Charakterystyczna stójka chowa praktyczny, rolowany kaptur,kurtka posiada również kieszenie typu cargo oraz zamek błyskawiczny. Wykonana jest z mieszanki bawełny oraz nylonu co gwarantuje solidność. Raz zakupiona będzie nam służyć przez wiele lat. W chłodniejsze dni można przypiąć do niej podpinkę. Szeroki wybór kolorów modelu gwarantuje iż każdy znajdzie pozycję idealną dla siebie. Kurtka jest niezwykle uniwersalna i popularna. Możemy ją zobaczyć nawet na wielkim ekranie, m.in. w filmach „Rambo” czy „Terminator”.
Kurtki M-65 w filmach:

Dziś ze względu na zmienną politykę rządu amerykańskiego Alpha produkuje niemalże tylko odzież dla cywili. Jednak jej pozycja na rynku w dalszym ciągu jest niepodważalna. Bardzo wysoka jakość i uniwersalność produktów firmy (wiele pozycji nie posiada typowych militarnych elementów) gwarantuje iż każdy znajdzie w ofercie producenta coś dla siebie. Ubrania te nie są tanie, ale ich solidność gwarantuje iż doskonale będą nam służyć przez wiele lat.